Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εύκολη... λεία η Άρτεμις

Εύκολο έργο είχαν την Κυριακή το βράδυ οι Αμαζόνες του Παναθηναϊκού αφού πήραν ένα ακόμη «διπλό» με 3-0 (25-18, 25-17, 25-17) αυτήν την φορά επί της Αρτέμιδας Κορυδαλλού την 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η Όλγα Μαλουσάρη «ντύθηκε» λίμπερο, καθώς η Ξανθή Μυλωνά ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα –αναμένεται να συμμετάσχει κανονικά στο ματς με τον Ηρακλή την Τετάρτη στο Μετς- ενώ η βασική εξάδα παρέμεινε ίδια με τις Γιουράνι, Κωνσταντίνου, Νιέβα, Χατζηνικολάου, Καρπουζά και Φερέιρα.
Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά, θέλοντας να τελειώνουν… μια ώρα νωρίτερα τον αγώνα με έναν αντίπαλο που δεν προσφερόταν ούτε για προπόνηση. Με τις κεντρικές Χατζηνικολάου (7π.) και Καρπουζά (4π) να δηλώνουν παρούσες στο μπλοκ και να πιέζουν στο σερβίς ο Παναθηναϊκός, ήταν σταθερά μπροστά καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου σετ με 4-0, 17-11 για να μπουν στην «μάχη» και η Κωνσταντίνου με την Νιέβα και με κεκτημένη ταχύτητα το σετ να βαφτεί πράσινο με 25-18.
Στο δεύτερο σετ οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας χαλάρωσαν. Ωστόσο στο 7-3 υπέρ των γηπεδούχων, έβαλαν μπροστά  τις… μηχανές και με σερί 8-0 έκαναν το 11-7 και το 20-9 με τις δύο κολομβιανές Νιέβα και Γιουράνι να τελειώνουν τις μπάλες. Με μία νέα όμως αντεπίθεση των κοριτσιών του Κορυδαλλού, το σκορ έγινε 17-21, με τις Πρωταθλήτριες Ελλάδας να… φουλάρουν και πάλι κάνοντας το 2-0 σετ με 25-17.
Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι το 13-14, που έγινε δια χειρός Κωνσταντίνου, και έφερε την Φερέιρα στο σερβίς. Το σκορ έγινε 21-13 για τις «πράσινες» που έβαλαν σε ρόλο… κομπάρσου την αδύναμη Άρτεμις και πήραν τη νίκη με 25-17 και 3-0. Ενώ ο Σπύρος Χουντουμάδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στις Χριστοδούλου, Κουτσιβίτη, Μικρουδάκη και Τσατσούρη.

Άρτεμις Κορυδαλλού (Αποστολογιωργάκης): Μουτζουρίδου, Καπνιά 15, Αλιφιεράκη 4 , Καραθανάση 4, Φλωροπούλου 1, Εμμανουηλίδου 9 , Κακουράτου (λ, 30% υπ.), Χριστοδούλου 3, Οικονομάκη 1, Σαββίδου 2, Τουρνάκη 2.
Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14 (14/22 επ., 57% υπ.), Νιέβα 6 (6/10 επ., 57% υπ.), Γιουράνι 9 (2 άσοι, 5/16 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (3 άσοι, 8/12 επ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 5 (1 άσος, 3/5 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 4 (2 άσοι, 2/2 επ.), Μαλουσάρη (λ, 28% υπ.), Χριστοδούλου, Τσατσούρη, Κουτσιβίτη, Μικρουδάκη