Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε!

Με το... αριστερό μπήκε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, ωστόσο κέρδισε τις εντυπώσεις στο κλειστό της Κυψέλης, το οποίο γέμισε από τους οπαδούς του Τριφυλλιού που στήριξαν καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς την «πράσινη» πρεμιέρα.

Το Τριφύλλι γνώρισε την «καθαρή» ήττα από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αλλά τα επιμέρους σκορ των σετ φανερώνουν ότι δυσκόλεψαν πολύ περισσότερο τους αναμφίβολα πιο έτοιμους αντιπάλους τους.
 Τα δυο πρώτα σετ ήταν εντυπωσιακά, με το δεύτερο σετ να σπάει το κοντέρ από την πρεμιέρα και να σταματάει στους 40 πόντους (38-40 υπέρ του Εθνικού). Στο ίδιο σετ ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά το διάστρεμμα του Μαδούρα (αντικαταστάθηκε από το Γουόκερ) και η ατυχία με το παπούτσι του Ιωάννου (σκίστηκε στην προσπάθεια του για σερβις) αποσυντόνισαν του γηπεδούχους. Παράλληλα, τα 49λεπτά που διήρκησε το 2ο σετ εξουθένωσαν τους «πράσινους» που έχουν ξεκινήσει προπονήσεις μόλις δυο εβδομάδες πριν ενώ μόλις χτες προστέθηκε και ο τελευταίος αθλητής του ρόστερ, ο Κάρλος Μορέιρα. Στο τρίτο σετ, οι Θρακιώτες είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, ο ΠΑΟ προσπάθησε και μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάι άουτ ήταν κοντά στο σκορ αλλά στη συνέχεια «λύγισε».

Ο Στέλιος Καζάζης ανακάτεψε την τράπουλα, έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για το «πράσινο» σύνολο που το είδε για πρώτη φορά να αγωνίζεται μαζί και μόνο αισιόδοξος μπορεί να έιναι για τη συνέχεια. Ο έμπειρος κόουτς τόνισε:
«Δικαιούμασταν πολλά περισσότερα από το σημερινό παιχνίδι και το λέω με ειλικρίνεια. Γιατί έτσι όπως πήγαν τα δύο πρώτα θα μπορούσαμε να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς που θα ήταν για μας πολύτιμοι στη συνέχεια. Αμφότερα τα σετ χαθήκαν από εύκολα προσωπικά λάθη κι όχι από την πίεση που μας ασκούσε ο αντίπαλος», ενώ πρόσθεσε: «Η συγκυρία με τον Μαδούρα (διάστρεμμα), Ιωάννου (σε σερβίς που επιχείρησε σκίστηκε το παπούτσι του) στους τελευταίους πόντους του β’ σετ δεν μας έδωσε το δικαίωμα να παλέψουμε το ίδιο και στο τρίτο σετ. Εκτιμώ ότι η προσπάθεια που έγινε απ’ όλους σήμερα ήταν πολύ μεγάλη και έδειξε ότι η ομάδα μπορεί να βρει το δρόμο της και ελπίζουμε στη συνέχεια να έχουμε και την τύχη μαζί μας»

Τα σετ: 24-26, 38-40, 18-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός 1, Ραγκουζόνι 16 (12/30 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιωάννου 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 48% άριστες), Στίγγας 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μαδούρας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ). Ζήσης -λ (77% υπ. - 61% άριστες) / Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Γουόλκερ 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Λιόντας., Μορέιρα 4 (3/5 ε., 1 μπλοκ).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (15/42 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γραμματικάκης 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 6 (4/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (14/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 28% άριστες), Κουμεντάκης 10 (10/22 επ., 57% υπ. - 54% άριστες), Μίτρεφ -λ (50% υπ. - 43% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Κόβατς.

Πηγή: paovolleyball.gr