Σάββατο 28 Απριλίου 2012

Έκαναν το 2Χ2 κόντρα στην ΕΑΠ οι... μάγκες!

Με τέτοιο κόσμο στο πλευρό του... ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει την ευκαιρία να κάνειτ ο 2-0 στις νίκες κόντρα στην ΕΑ Πατρών! Έτσι κι έγινε!

Με την ώθηση και τον... ρυθμό 600 οπαδών του, το Τριφύλλι ανέτρεψε το εις βάρος του 1-2 σετ αλλά και το 5-9 του τάι μπρέικ και έκανε το δεύτερο κρισιμότερο βήμα για την παραμονή στην Α1. Οι "πράσινοι" που προέρχονταν από την καθαρή νίκη με 3-0 στην Πάτρα, πήραν με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο σετ στο Μετς και αυτό ήταν κάτι που... τους χαλάρωσε επικίνδυνα. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ασπιώτη σε καλύτερη μέρα, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά χαμένα σερβίς των γηπεδούχων αλλά και την κακή υποδοχή στο δεύτερο και το τρίτο σετ πήραν προβάδισμα με 2-1 στα σετ. Ωστόσο, οι αλλαγές του Δ. Καζάζη, οι εναλλαγές των πασαδόρων, ο εξαιρετικός Ζουπάνης, η είσοδος του Στίγγα, η επανεμφάνιση του Κόλεφ και τα ξεσπάσματα από το σερβίς των Γκομπάτκοφ-Αγγελόπουλου έφεραν την ισοφάριση αλλά και την νίκη!
 Πλέον, ο ΠΑΟ την Πρωτομαγιά στις 7.30μ.μ θέλει ακόμα μια νίκη για να φτάσει στις 3 και να πανηγυρίσει την παραμονή στην κατηγορία σε μια χρονιά ιδιαίτερα δύσκολη για το τμήμα.
 «Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα σε συνδυασμό με την εύκολη κατάκτηση του 1ου σετ έφερε μια χαλαρότητα, παρότι είχαμε πει πως πρέπει να ξεχάσουμε το πρώτο ματς. Υποτιμήσαμε την ΕΑΠ με αποτέλεσμα να γίνουν εύκολα λάθη και να χαθεί ο ρυθμός. Καταφέραμε με μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουμε το παιχνίδι και να το κερδίσουμε», είπε μετά το ματς ο Δημήτρης Καζάζης και συνέχισε: «Ακόμα όμως δεν έχει τελειώσει τίποτα. Η ΕΑΠ ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Πρέπει να πάμε την Τρίτη στην Πάτρα και να τελειώσουμε την σειρά».
Ο προπονητής του ΠΑΟ στάθηκε στη βοήθεια του κόσμου λέγοντας: «Ο κόσμος ήταν φανταστικός. Για πρώτη φορά φέτος μας στήριξε τόσο πολύ και πρέπει να τον ευχαριστήσουμε» ενώ για την επανεμφάνιση του Κόλεφ σημείωσε: «Η βοήθεια από κάθε παίκτη είναι σημαντική, έστω και αν αγωνίζεται για λίγους πόντους».
 Στον κόσμο στάθηκε και ο μάνατζερ του ΠΑΟ, Δημήτρης Αγραπιδάκης: "Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας θυμήθηκε και μας βοήθησε σε αυτό το πολύ κρίσιμο ματς. Η βοήθεια του ήταν πραγματικά πολύτιμη".

Τα σετ: 25-18, 23-25, 23-25, 25-21, 15-12

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 4 (4/5 επ.), Αγγελόπουλος 12 (4/8 επ., 5 άσοι. 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Γκορμπάτκοφ 14 (7/27 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 45% άριστες), Ζουπάνης 14 (9/16 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 54% υπ. - 35% άριστες / Πιπέργιας, Κόλεφ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Στίγγας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ)
ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 13 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Βούγιοβιτς 2, Μακρυγιάννης 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 21 (16/36 επ., 5 μπλοκ), Μίλεφ 8 (6/19 επ., 63% υπ. - 34% άριστες), Καραγιάννης -λ 48% υπ. - 43% άριστες) / Χρυσανθακόπουλος, Πατρινός

Πηγή: paovolleyball.gr