Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Έσπασε το… ρόδι και πάει Ρέντη!

Νίκη ψυχολογίας παρά το αγχωτικό φινάλε κατάφερε να πάρει το Τριφύλλι από το Μίλωνα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστιής της Volleyleague.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν ενώ στο ίδιο μοτίβο και τα άλλα δυο σετ για τις δυο ομάδες που όταν έπαιρναν ασφαλή διαφορά στο σκορ τελείωναν και τα σετ (να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟ άγγιξε την ανατροπή στο δεύτερο σετ και από 16-21 έγινε 20-21 με συνεχόμενους πόντους του Ιωάννου και 23-23).
 Στο τάι μπρέικ όμως, παρότι οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι ο Παναθηναϊκός πιο συγκεντρωμένος μετά το 7-6 έφτασε σε ματς μπολ (14-13) και κατέκτησε το σετ με 15-13 αφού στην επόμενη φάση ο Ζαπάτα χρεώθηκε με υπέρβαση από τους ρέφερι του αγώνα.
 Στο γήπεδο παραβρέθηκε σύσσωμη η τριμελής επιτροπή του ΤΑΑ ενώ περίπου 100 άτομα εμψύχωσαν την ομάδα του Στέλιου Καζάζη.
 Από την εξέδρα παρακολούθησαν το ματς και οι Γιάννης Μαδούρας αλλά και ο Τζόσουα Γουόκερ. Ο Αμερικανός ακραίος είχε τα γενέθλια του και δεν σταμάτησε να δέχεται ευχές.
 Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο κόσμος χειροκρότησε τους «πράσινους» και τους ζήτησε να δώσουν όλα την ερχόμενη αγωνιστική στου Ρέντη κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-16, 20-25, 15-13
 Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός 2, Ραγκουζόνι 15 (15/28 επ.,), Ιωάννου 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 60% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 52% άριστες), Στίγγας 13 (7/13 επ., 6 μπλοκ), Μορέιρα 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ). Ζήσης -λ (74% υπ. - 48% άριστες) / Λιόντας 2, Κουρούπης, Μανιόπουλος 2 (2/4 επ.), Βολουδάκης
Μίλωνας (Ντόζης): Βασιλάκος 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 57% άριστες), Λιάσκος 2, Καρανικολάου 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Μουρούτης 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μοσκουέρα 15 (11/35 επ., 4 μπλοκ), Ζαπάτα 14 (12/27 επ., 2 άσοι, 64% υπ. - 48% άριστες), Δαρίδης -λ (58% υπ. - 36% άριστες) / Πανούσος 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες), Κούλας , Πολυχρονιάδης, Σπυριούνης