Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Τις... κοίταξαν στα μάτια!

«Κέρδισαν» τις εντυπώσεις οι νεαρές βολεϊμπολίστριες του Παναθηναϊκού, παρότι ηττήθηκαν με 3-0 (25-20, 26-24, 25-13) από τον Ολυμπιακό στην 3η αγωνιστική της Α1 Γυναικών!

Η διαφορά δυναμικότητας, ρόστερ αλλά πάνω απ’ όλα... μπάτζετ του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό δεν φάνηκε στο γήπεδο, με τις νεαρές «πράσινες» να χάνουν το ματς αλλά να κερδίζουν... τις εντυπώσεις από τον αντίπαλό τους!
 Το 3-0 (25-20, 26-24, 25-13) υπέρ της υπεροπτικής ομάδας του Τέλη Σωτήρχου, δεν ήρθε όσο εύκολα περίμεναν οι «ερυθρόλευκες», αφού οι άπειρες βολεϊμπολίστριες του Παναθηναϊκού τις κόντραραν στα... ίσα και παραλίγο να κάνουν το 1-1 σετ, αλλάζοντας ίσως την ροή του αγώνα.
Ο Σπύρος Χουντουμάδης παρέταξε τις Κουντουρά, Βασιλαντωνάκη, Καββαδία, Μαλουσάρη, Νούσια, Τσατσούρη και λίμπερο την Μάρκου, ενώ η Ιχτιάρη ούτε το Σάββατο μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα της αν και ήταν στην 12άδα της αποστολής για το Ρέντη.

Οι νεαρές αθλήτριες του «τριφυλλιού» μπήκαν νωχελικά στο πρώτο σετ εξαιτίας του άγχους για το... ντέρμπι -τουλάχιστον στα χαρτιά- και ηττήθηκαν με 25-20. Όμως στο δεύτερο σετ ήταν πιο παθιασμένες, πίεσαν στο σερβίς και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην υποδοχή των «ερυθρολεύκων»  και διεκδικούσαν τον κάθε πόντο. Το σκορ ήταν 24-23 υπέρ των «πρασίνων» όμως η απειρία φάνηκε και έτσι ο Ολυμπιακός το κατέκτησε εντέλει με 26-24, κάνοντας το 2-0 αντί για το 1-1!

Στη συνέχεια, όπως ήταν αναμενόμενο, η ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την απώλεια του σετ στις λεπτομέρειες, έκανε πολλά λάθη, και -παρά τις αλλαγές του προπονητή, που πέρασε τις Γλύκα, Σωτηρίου και Λιάγκη στον αγώνα- δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την έκπληξη. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 22-3, όμως η αρχηγός Όλγα Μαλουσάρη πήγε στο σερβίς, πήρε άσους και χάλασε την υποδοχή του αντιπάλου της με τακτικό σερβίς και με προσωπικές της επιθέσεις, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 9-0, με την Ανθή Βασιλαντωνάκη να παίρνει επίσης κρίσιμους πόντους, μειώνοντας σε 22-11. Ωστόσο, οι Λούκοβιτς και Τένεβα, δεν άφησαν την ευκαιρία για μια νίκη με 3-0 υπέρ του «αιωνίου» αντιπάλου τους να πάει χαμένη και χάρισαν και το τρίτο σετ στον Ολυμπιακό με 25-13.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κοσμά 6 (2 άσοι, 4/9 επ., 40% υπ.), Λούκοβιτς 16 (12/25 επ., 4 μπλοκ), Γιακουμή 3 (3/8 επ.), Μπλάνκο 9 (1 άσος, 5/10 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1 άσος, 1/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (8/16 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 55% υπ.), Κωνσταντίνου 4 (3/9 επ., 14% υπ., 1 μπλοκ), Καβαθά 2 (2/3 επ.), Τέζα 3 (1 άσος, 1/3 επ., 1 μπλοκ).
Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Κουντουρά 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (2 άσοι, 11/31 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 5 (5/11 επ.), Μαλουσάρη 7 (3 άσοι, 3/8 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Νούσια 4 (4/17 επ., 44% υπ.), Τσατσουρή 1 (1/3 επ.), Μάρκου (λ, 44% υπ.), Γλύκα, Σωτηρίου, Λιάγκη (75% υπ.).

*Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διεθνή διαιτητή, Νίκου Πανούτσου.