Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2011

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Αυτό ήταν Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινες» Αμαζόνες, έπαιξαν όπως αρμόζει στις Πρωταθλήτριες Ελλάδας, και πήραν τη νίκη με 3-1 (17-25, 27-25, 25-20, 25-22) επί του Μαρκόπουλου στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών στα Μεσόγεια!
Αν και έχασαν το πρώτο σετ τα... φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού, αντέδρασαν και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, με τις Γιουράνι, Χατζηνικολάου, Καρπουζά και Κωνσταντίνου,  πήραν μια «καθαρή» νίκη κόντρα στον ΑΟΜ. Ο προπονητής του «τριφυλλιού», Σπύρος Χουντουμάδης ξεκίνησε με τις Φερέιρα, Νιέβα, Κωνσταντίνου, Γιουράνι, Χατζηνικολάου, Καρπουζά και Μυλωνά, ενώ χρησιμοποίησε και τις Κουτσιβίτη και Χριστοδούλου, που βοήθησαν τα μέγιστα την ομάδα τους.
Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν αρκετά αγχωμένες μετά την ήττα από την ΑΕΚ, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες, που βρέθηκαν μπροστά με 12-9 και 18-12. Παρά τις προσπάθειες της  Νιέβα και της Γιουράνι, το σκορ έγινε 25-17 για το Μαρκόπουλο.
Η αντίδραση ήρθε στο δεύτερο σετ, όπου τα… φίνα κορίτσια έπαιξαν σαν πρωταθλήτριες, με την Ξανθή Μυλωνά να "σκουπίζει" την πίσω ζώνη και τις συμπάικτριές της να λειτουργούν σαν... καλοκουρδισμένο ρολόι, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με το 27-25 να προέρχεται από άσο της Κωνσταντίνου και πόντο της Καρπουζά!
Στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο είχε… παγώσει, και παρότι ο Λυκούδης προσπαθούσε να ξεμπλοκάρει τις παίκτριές του με αλλαγές, οι «πράσινες» δεν τους χαρίστηκαν και με την Χατζηνικολάου να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και την Γιουράνι να «εκτελεί» το σκορ έγινε 8-4,  16-15 και 20-15. Η Καρπουζά πίεσε στο σερβίς και οδήγησε σε λάθη τις αντίπαλες που ήταν εκνευρισμένες, με το σετ να βάφεται… πράσινο δια χειρός της Χατζηνικολάου με 25-20.

«Ντόπαρε» την Κωνσταντίνου η Άγκι

Στην ανάπαυλα του τέταρτου σετ  η Άγκι Μπάμπουλη μίλησε στην Μανωλίνα Κωνσταντίνου, θέλοντας να την εμψυχώσει αφού δεν έκανε ένα από τα καλύτερά της παιχνίδια και ήταν απογοητευμένη. Είναι αδιαμφισβήτητο πως η Κύπρια ακραία έχει ταλέντο, αυτό που χρειάζεται είναι το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία.
Το τέταρτο σετ ήταν κομβικής σημασίας, όμως τα κορίτσια του Σπύρου Χουντουμάδη, έδειξαν θέληση και πάθος και παρότι δεν απέφυγαν κάποια εύκολα λάθη (από 19-16 που ήταν μπροστά επέτρεψαν στο Μαρκόπουλο να κάνει το 20-20) εντέλει έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-22 και πανηγύρισαν μία ακόμη «καθαρή» νίκη στο Πρωτάθλημα!
 Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 12 (1 άσος, 8/36 επ., 57% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 6 (1 άσος, 3/14 επ., 66% υπ., 2 μπλοκ), Γιουράνι 19 (1 άσος, 16/40 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 10 (1 άσος, 7/16 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 6 (1 άσος, 4/11 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 4 (1 άσος, 3/8 επ.), Μυλωνά (λ, 60% υπ.), Χριστοδούλου 1 (1/6 επ.), Κουτσιβίτη
Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Κόστα 20, Μελέντεζ 1 , Τσαπράλη 4, Τσίμα 14 , Λαμπρινίδου 13  Πέτο 14 , Κονόμη (λ, 67% υπ.), Γεωργιάδου 3.