Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2012

Αμαζόνες έτοιμες για όλα!

Το μεγάλο... come back στην διεκδίκηση του 8ου σερί Πρωταθλήματος ετοιμάζουν τα… φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού, που την Δευτέρα, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ, κατατρόπωσαν το Μαρκόπουλο με 3-0

Με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση –Νιέβα, Γιουράνι, Χατζηνικολάου και Κωνσταντίνου- ο Παναθηναϊκός πήρε μια εύκολη νίκη με 3-0 (25-16, 25-22, 25-19) κόντρα στο Μαρκόπουλο, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ!

Εμφανώς βελτιωμένη από τα δύο προηγούμενα ματς, με Ανατόλια και Ολυμπιακό παρουσιάστηκε χθες η ομάδα του «τριφυλλιού» που μειώνοντας τα λάθη, δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας των Μεσογείων. Πλέον ο ΠΑΟ ξαναμπαίνει δυνατά στην διεκδίκηση του τίτλου, όντας 4 βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ, την οποία αντιμετωπίζει στη Φιλαδέλφεια την άλλη Δευτέρα 13 Φεβρουάριου.
Ο Σπύρος Χουντουμάδης ξεκίνησε τις Γιουράνι, Φερέιρα, Κωνσταντίνου, Νιέβα, Χατζηνικολάου, Καρπουζά και λίμπερο την Μυλωνά, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής και σχεδόν σε όλες τις αθλήτριές του, οι οποίες έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα. Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά, θέλοντας από την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η Μυλωνά για ένα ακόμη ματς ήταν σταθερή στην υποδοχή και στην άμυνα, και με την Φερέιρα να μοιράζει σωστά το παιχνίδι της όχι μόνο στα άκρα, αλλά και στις κεντρικές, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 16-11. Ενώ με την Χατζηνικολάου και Γιουράνι να τελειώνουν τις μπάλες η διαφορά πήγε στο 21-13, για να μπει στη «μάχη» και η Νιέβα, που πίεσε σε επίθεση και σέρβις, με το σκορ να γίνεται εύκολα 25-16!
Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες ανέβασαν τον ρυθμό τους και με τις Τσαπράλη, Τσίμα και Λαμπρινίδου το Μαρκόπουλο πήρε προβάδισμα δύο πόντων. Ωστόσο με τις «πράσινες» να δηλώνουν παρούσες στο μπλοκ, Γιουράνι, Χατζηνικολάου και Καρπουζά και να πιέζουν στο σερβίς το σκορ έγινε 16-14, και με Κωνσταντίνου να παίρνει κρίσιμους πόντους ο Παναθηναϊκός οδήγησε τον αντίπαλο σε λάθη και πήρε… κεφάλι στο σκορ 21-17 για να γίνει τελικά το 25-22 και το 2-0 σετ!
Το τρίτο σετ ήταν τυπική διαδικασία για τα… φίνα κορίτσια, που έδειξαν πως μπορούν να ξεπεράσουν την ήττα από τον Ολυμπιακό και ότι δεν παρατάνε τα όπλα. Η αποδυναμωμένη ομάδα του Μαρκόπουλου που στην σύνθεσή της είχε μόλις μία ξένη, την Ανίτα Πέτο και είχε και δύο 16χρονες τις Πολυδώρου και Κωνσταντώνη, δεν μπόρεσε να κοντράρει για πολύ τις «πράσινες» που έκαναν το 14-14, 19-16 και τελικά πήραν το σετ με 25-19 και την «καθαρή» νίκη.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 8 (8/19 επ., 39% υπ.), Νιέβα 10 (9/23 επ., 48% υπ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 12 (1 άσος, 8/21 επ., 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 13 (1 άσος, 9/14 επ., 3 μπλοκ), Καρπουζά 4 (1 άσος, 1/12 επ., 2 μπλοκ), Φερέιρα 6 (3 άσοι, 2/6 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 70% υπ.), Χριστοδούλου, Τσατσουρή, Μικρουδάκη 1 (1 άσος)
Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Λίγγου, Τσαπράλη 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Τσίμα 15 (1 άσος, 12/29 επ., 38% υπ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Πέτο 3 (3/25 επ., 43% υπ.), Γεωργιάδου, Κονόμη (λ, 55% υπ.), Πολυδώρου 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντώνη 2 (2 μπλοκ)

Πηγή: "Η Πράσινη"