Κυριακή 8 Απριλίου 2012

Αυτόχειρες και στην Πρέβεζα!

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ, έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία και τελικά χάρισε το Κύπελλο στον Ολυμπιακό, και έμεινε χωρίς τίτλο μετά από 8 ολόκληρα χρόνια!

Το πάθος και το ταλέντο των κοριτσιών του Παναθηναϊκού, δεν έφτανε για να μπορέσει η Κούπα να βαφτεί πράσινη, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο το απόγευμα στην Πρέβεζα.
Ο κάτοχος του τίτλου, Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «πρασίνων» και πήρε τη νίκη με 3-2 (22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11), κατακτώντας τον δεύτερο σερί τίτλο στην ιστορία τους και πρώτο απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό τους. Ο τεχνικός του «τριφυλλιού», Σπύρος Χουντουμάδης ξεκίνησε τις Γιουράνι, Νιέβα, Κωνσταντίνου, Καρπουζά, Χατζηνικολάου, Φερέιρα και λίμπερο την Μυλωνά. Ενώ ο Τέλης Σωτήρχος παρέταξε τις Νοσέκοβα, Τένεβα, Κοσμά, Καβαθά, Γιακουμή, Χριστοδούλου και λίμπερο την Δηλαβέρη.
Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά με την Κωνσταντίνου να είναι… ασταμάτητη. Την υποδοχή κράτησε τόσο η Μυλωνά, όσο και οι ακραίες. Το σκορ έγινε 5-2 από την Καρπουζά, και 8-3 και 14-7 από την Κωνσταντίνου, ενώ όταν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 14-10 η Μαλουσάρη μπήκε στη θέση της Κύπριας ακραίας για να βοηθήσει την Μυλωνά στην υποδοχή για τρεις πόντους. Κωνσταντίνου, Χατζηνικολάου και Νιέβα ήταν τα επιθετικά ατού για τον Παναθηναϊκό που έκανε το 20-18 για να πάρει το σετ τελικά με 25-22, με την Νιέβα να κερδίζει μπλοκ άουτ.
Το δεύτερο σετ δεν εξελίχθηκε όπως ήθελαν οι «πράσινες» με τις αντιπάλους τους να πιέζουν στο σερβίς και την Κοσμά και Τένεβα να παίρνουν κρίσιμους πόντους. Το 18-13 έγινε σχετικά εύκολα 25-20 και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Το κρισιμότερο ίσως σετ ήταν το τρίτο με το «τριφύλλι» να ξεκινάει δυνατά κάνοντας το 1-6, στο 3-6 η Έλενα Χριστοδούλου πέρασε στη θέση της Γιουράνι, με το σκορ να γίνεται 13-13 και 13-17. Η εξέλιξη ήταν άκρως συναρπαστική με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, 24-24 και 27-2, με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να σταματάει κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού να πάρει το σετ. Η Τένεβα έκανε επίθεση άουτ, και το σετ τελείωσε η Φερέιρα με άσο.
Μετά την ανατροπή ωστόσο αντί στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» να μπουν με πάθος, επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να ελπίζουν. Η κούραση, τα λάθη, τόσο στο σερβίς όσο και στο μπλοκ και την επίθεση, -δείγματα τα οποία είχε δείξει η ομάδα, στα τελευταία ματς που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ- δεν περιορίστηκαν και έτσι οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 25-19, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ενώ μπήκαν με θέληση, μετά το 6-6, οι Πειραιώτισσες δημιούργησαν μια διαφορά τριών πόντων την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος, αφού τα κορίτσια του Σπύρου Χουντουμάδη δεν κατάφεραν να ξαναβρούν τον εαυτό τους, για να πάρουν τη νίκη με 15-11, σφραγίζοντας τον τίτλο.

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 19 (4 άσοι, 14/32 επ., 45% υπ., 1 μπλοκ), Γιακουμή  14 (1 άσος, 6/9 επ., 7 μπλοκ), Καβαθά 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Νοσέκοβα 13 (1 άσος, 9/18 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2 άσοι, 2/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 21 (1 άσος, 19/34 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 31% υπ.), Σίμανιτς
Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 21 (2 άσοι, 16/35 επ., 33% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 12 (11/27 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 11 (2 άσοι, 8/24 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (2 άσοι, 8/13 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 7 (2 άσοι, 4/9 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (41% υπ.), Μαλουσάρη, Χριστοδούλου 5 (1 άσος, 4/7 επ., 2 μπλοκ), Κουτσιβίτη