Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ξεκίνημα με το… αριστερό

Την ήττα με 65-56 από τον ΔΑΣΑΛ γνώρισαν την Πέμπτη το βράδυ οι Νεανίδες μπάσκετ του Παναθηναϊκού, που αγωνίστηκαν χωρίς την Άννα-Μαρία Κορακίτη, στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της ημιτελικής σειράς του Πρωταθλήματος.
Οι «πράσινες» πλέον χρειάζονται δύο νίκες στα επόμενα ισάριθμα παιχνίδια, μία την ερχόμενη Δευτέρα στις 7μ.μ. στο κλειστό της Λεωφόρου και μία στα Άνω Λιόσια, προκειμένου να πανηγυρίσουν την πρόκριση.
Οι γηπεδούχες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν με σκορ 9-0, «κλείνοντας» το πρώτο δεκάλεπτο με 22-13. Τότε «ξύπνησαν» τα κορίτσια του «τριφυλλιού» και ανέβασαν ρυθμό με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 29-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 39-32 όμως οι παίκτριες του ΔΑΣΑΛ είχαν απάντηση και έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 44-44. Στο τέλος οι πράσινες δεν ήταν ψύχραιμες, ενώ η ευστοχία του ΔΑΣΑΛ έξω από τη γραμμή των τριών πόντων έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με 65-56.

ΔΑΣΑΛ - Παναθηναϊκός 65-56
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 29-29, 44-44, 65-56
Παναθηναϊκός: Κόνιαλη 16, Χριστινάκη 12 (2), Μουσάδη 8, Σλούκα 18 (4), Παπαντώνη 2, Ιθακήσιου, Χατζημιχάλη, Κολοσιώνη, Πίτα.