Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2012

Αυτόχειρες στο Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ, παρέδωσε τα όπλα και γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από 4 χρόνια στο «Μ. Μερκούρη» από τον Ολυμπιακό

Χωρίς νεύρο και πάθος από το τέταρτο σετ και έπειτα, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε την Δευτέρα το απόγευμα με 3-2 (23-25, 25-15, 14-25, 25-20, 15-8) στο κλειστό του Ρέντη στην πρεμιέρα του στην β’ φάση του Πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Όταν κάνεις 29 λάθη(!), χαρίζοντας τσάμπα πόντους στον αντίπαλο, όταν τα δύο επιθετικά σου «όπλα», Κωνσταντίνου και Γιουράνι έχουν από 26% στην επίθεση, όταν η υποδοχή σου δεν είναι καλή, όταν χωρίς λόγο αποφασίζεις να μην «μοιράζεις» στις κεντρικές σου, Χατζηνικολάου και Καρπουζά που είχαν 54% και 67% αντίστοιχα και πήραν και οι δύο μαζί μόλις 21 μπάλες, και φυσικά όταν «χαρίζεις» το δεύτερο και το τέταρτο σετ, τότε η ήττα είναι φυσικό επόμενο!
Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού, ξέχασαν τον τίτλο του Πρωταθλητή στο… σπίτι, και επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να παίρνει την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά από 4 χρόνια!
Ο Παναθηναϊκός παρέταξε τις Γιουράνι, Νιέβα, Κωνσταντίνου, Φερέιρα, Χατζηνικολάου, Καρπουζά και λίμπερο την Μυλωνά. Ενώ για τον Ολυμπιακό ξεκίνησαν οι Σίμανιτς, Γιακουμή, Καββαθά, Νοσέκοβα, Χριστοδούλου, Τένεβα και λίμπερο η Μπουζουνιεράκη.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν μουδιασμένες, αφήνοντας τις γηπεδούχες να επιβάλλουν ρυθμό. Ωστόσο από το 17-11 ξεκίνησαν μια αντεπίθεση διαρκείας και με πρώτο βιολί την Νιέβα να τελειώνει τις μπάλες, αλλά και την Φερέιρα να παίρνει πρωτοβουλίες και να κερδίζει κρίσιμους πόντους «γύρισαν» το σετ κερδίζοντάς το με 25-23.

Αντί όμως οι «πράσινες» να εκμεταλλευτούν την ανατροπή που έκαναν και να μπουν ακόμη πιο δυνατά στο παιχνίδι, στο δεύτερο σετ βρίσκονταν συνέχεια πίσω στο σκορ με 6 και 7 πόντους, διαφορά που δεν κατάφεραν να καλύψουν, ούτε με την είσοδο των Χριστοδούλου και Κουτσιβίτη στο ματς αντί των Γιουράνι και Φερέιρα αντίστοιχα.
Στο τρίτο σετ τα ηνία πήρε από την αρχή το «τριφύλλι», με την Νιέβα να κάνει ένα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι, και τις δύο κεντρικές να την ακολουθούν, τόσο επιθετικά όσο και από την θέση του σερβίς. Το σετ πήγε εύκολα σε πράσινα χέρια με σκορ 25-14.
Και ενώ στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του Σπύρου Χουντουμάδη προηγήθηκαν με 6-4, αντί να το «καθαρίσουν» στην συνέχεια αναίτια κατέβασαν… ρολά! Η κλάση της Τένεβα έκανε την εμφάνισή της συνεισφέροντας τα μέγιστα για να «γυρίσει» το ματς υπέρ των «ερυθρολεύκων» σε 10-6, στο 22-18, και τελικά στο 25-20, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όλα ήταν πιθανά. Οι γηπεδούχες είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και με τις «πράσινες» να μην μπορούν να βγάλουν σωστή υποδοχή, να μην τελειώνουν την μπάλα όταν εκείνη «έκαιγε» και με την απειρία τους να φαίνεται το σετ κατέκτησε ο ανεβασμένος Ολυμπιακός έκανε το 15-8 παίρνοντας το «δίποντο»!

Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14 (1 άσο, 42% υπ., 9/34 και 26% επ.,2 μπλοκ), Νίεβα 19 (1 άσο, 56% υπ., 15/37 και 41% επ., 2 μπλοκ), Γουράνι 14 (1 άσο, 11/42 και 26% επ., 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (1 άσο, 7/13 και 54% επ., 3 μπλοκ), Καρπουζά 9 (1 άσο, 6/9 και 67% επ., 2 μπλοκ), Φερέιρα 6 (1 άσο, 2/2επ., 2 μπλοκ)/ Μυλωνά (λ. 58%), Χριστοδούλου 1 (1/1επ), Κουτσιβίτη, Μαλουσάρη.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Σίμανιτς 13, Γιακουμή 15, Καβαθά 9, Νοσέκοβα 10, Τένεβα 20, Χριστοδούλου 8 / Μπουζουνιέρακη (λ. υποδ. 44%), Δηλαβέρη (λ.), Κοκκινάκη, Κοσμά 1, Μουρατίδη

Πηγή: Η "Πράσινη"