Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2012

Μόνος του πάτησε την σκανδάλη!

Ο Παναθηναϊκός άργησε… τρία σετ να μπει στο παιχνίδι με την ΕΑΠ, παρά την συγκλονιστική συμπαράσταση που είχε από περίπου 200 οπαδούς του στο κλειστό της Πάτρας και ηττήθηκε τελικά  από την ΕΑΠ με 3-1 (25-13, 25-19, 19-25, 29-27).

Εντελώς αδικαιολόγητα, ο Παναθηναϊκός αντί να κάνει το 2-2 και να διεκδικήσει τη νίκη στο τάι μπρέικ, χάρισε δικό του σετ και ταυτόχρονα την «καθαρή» νίκη στην ΕΑΠ, λες και δεν ήθελε να κερδίσει!
Η υπόθεση της παραμονής του στην κατηγορία, ακόμη και με την διαδικασία των πλέι άουτ έχει δυσκολέψει επικίνδυνα, μιας και αν στο τέλος της σεζόν η διαφορά του από την Πάτρα ξεπερνάει τους 7 βαθμούς ο ΠΑΟ θα "πέσει" αυτόματα στην Α2, ενώ βάσει των εμφανίσεων που κάνει δεν φαίνεται ότι μπορεί να μαζέψει άλλους βαθμούς μέχρι το τέλος.
Οι «πράσινοι» μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο σετ και δεν κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια την ΕΑΠ, που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη τους και πήρε το σετ 25-13. Το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο, παρότι ο Στίγγας που μπήκε ως αλλαγή του Χριστοφορίδη, άλλαξε λίγο την εικόνα του «τριφυλλιού» και το σκορ έγινε 16-16. Παρόλα αυτά τα λάθη δεν έλειψαν και οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα και κατέκτησαν και το 2ο σετ με 25-19.
Η αφύπνιση ήρθε στο τρίτο σετ, με τον Δημήτρη Καζάζη να περνάει στο βασικό σχήμα τον Αγγελόπουλο και να διατηρεί τον Στίγγα, με τους «πράσινους» να πιέζουν στο σερβίς και να διορθώνουν την υποδοχή τους. Ο Πρωτοψάλτης ανέβασε την απόδοσή του και ο Γκορμπάτκοφ όπως και ο Κόλεφ, τελείωσαν κρίσιμες μπάλες, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να πάρουν το σε με 25-19 και να μειώσουν σε 2-1.
Το τέταρτο σετ ήταν περιελάμβανε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά διαφορά δυο και τριών πόντων, αλλά ως δια… μαγείας να την χάνει, συνεχίζοντας τα πολλά και εύκολα λάθη, τόσο στα σερβίς, όσο και στην υποδοχή αλλά κυρίως στην επίθεση. Το «τριφύλλι» βρέθηκε μια ανάσα από το να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ, αφού έκανε το 24-22, αλλά ο Ασπιώτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ήρθε η ισοφάριση για τους Πατρινούς με 24-24. Η ΕΑΠ προηγήθηκε 26-25 με άσο του Γιούρισιτς και στο 27-26 οι Αχαιοί πανηγύρισαν θεωρώντας ότι το μπλοκ του Ασπιώτη στον Κόλεφ ήταν μέσα, ενώ ήταν πεντακάθαρα άουτ, κάτι που είδε ο Βαρθαλίτης και σφύριξε ανάλογα με το σκορ να γίνεται 27-27.
Τα πανηγύρια των πατρινών εκνεύρισαν την εξέδρα των «πρασίνων» και ακολούθησε μια διακοπή, με τον διαιτητή να κάνει τις απαραίτητες συστάσεις, τίποτα ωστόσο δεν συνέβηκε και στην επανέναρξη ο Ασπιώτης πήρε πόντο και στη συνέχεια ο Γκορμπάτκοφ κάρφωσε άουτ, χαρίζοντας το σετ και συνάμα το «τρίποντο» στην ΕΑΠ.

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Παπαδόπουλος Π. 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 42% άριστες), Βούγιοβιτς 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζ. 8 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Γιούρισιτς 10 (6/14 επ., 3 άσοι), Ασπιώτης 21 (16/32 επ.., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μίλεφ 10 (9/21 επ., 48% υπ. - 26% άριστες), Καραγιάννης -λ 66% υπ. - 53% άριστες) / Αχιλλεόπουλος-λ, Μακρυγιάννης, Πατρινός
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πιπέργιας 2, Κόλεφ 19 (15/26 επ., 3 άσοι, 50% υπ. - 29% άριστες), Γκορμπάτκοφ 23 (20/42 επ., 2 άσοι), Πρωτοψάλτης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 23% άριστες), Πανταλέων 8 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ 52% υπ. - 39% άριστες / Αγγελόπουλος 1, Στίγγας 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).